Efekt podwodnej fotografii w Photoshop

15 kwi 2020

Któregoś pięknego dnia, na swoim Facebooku i Instagramie opublikowałam fotografię, a właściwie fotografikę pt. „W głębinach”. Jednocześnie obiecałam Wam pokazać, jak zrobiłam to „podwodne” ujęcie. Cóż, ja zawsze dotrzymuję danego słowa – tylko czasami trzeba po prostu na to dłużej poczekać. :P Dzisiaj się doczekaliście, bo nagrałam dla Was tutorial w formie krótkiego filmu, który krok po roku pokazuje, jak wykonałam podwodne zdjęcie.

„W głębinach” nie jest oczywiście klasyczną fotografią, jaką zazwyczaj wykonuję na sesjach zdjęciowych. 


Ten obrazek zdecydowanie pasuje do gatunku fotografii kreatywnej, w której dozwolone są wszystkie chwyty, aby tylko uzyskać pożądany artystyczny efekt. W fotografii kreatywnej zawsze liczy się efekt finalny, a nie realistyczne odwzorowanie rzeczywistości. Dlatego można tu do woli używać rozmaitych technik fotograficznych i zabiegów graficznych, w tym foto–manipulacji przy użyciu narzędzi cyfrowych. Moim ulubionym programem do zaawansowanej i kreatywnej edycji zdjęć, jest zdecydowanie Photoshop. Ten program daje mi po prostu najwięcej możliwości, a także efekty w nim uzyskane są leprze, niż w przypadku alternatywnych aplikacji.

Podwodna praca, którą wykonałam to bardziej obraz niż zdjęcie, ponieważ znacznie więcej tu malowałam, niż fotografowałam. 


W fotografii kreacyjnej niesamowite jest to, że jestem reżyserem od samego początku aż do końca, wymyślam sobie w głowie jakąś odjechaną historię, a potem po prostu ją maluję. Cyfrowe funkcje w programie Photoshop traktuję przy tym jak płótno i farby – bo w gruncie rzeczy zasady „malowania” są tu takie same, jak w dawnych obrazach, tylko po prostu samo narzędzie jest o wiele bardziej zaawansowane. Uwielbiam Tworzyć przy pomocy Photoshopa obrazy, które podpowiada mi wyobraźnia i które w realnym świecie nie miałyby szansy zaistnieć. Tak, jak w dzieciństwie uwielbiałam robić takie rzeczy przy pomocy farb i kredek! To dla mnie miła odskocznia od klasycznych sesji zdjęciowych i nie ukrywam, że pozwala mi się to ekstremalnie wyżyć artystycznie. 

Cóż…, na co dzień jestem osobą twardo stąpającą po ziemi, sceptyczną realistką poddającą w wątpliwość dogmaty i przekonania. Patrzę na życie bez lukru i bez upiększających go kulturowych filtrów. Być może właśnie dlatego potrzebuję od czasu do czasu odreagować i uciec w świat nieograniczonej wyobraźni, gdzie absolutnie nic mnie nie blokuje, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją! W tym świecie mogę tworzyć kreacje fotograficzne dokładnie takie, jakie chcę i pokazywać w nich swoje zainteresowania, fascynacje czy lęki. Nie ogranicza mnie tu ani treść, ani forma, ani narzędzia!

No dobra, dosyć tego filozofowania. Teraz będzie krótko i na temat: o aspektach technicznych pracy w Photoshopie i o tym, jaka bywa to czasochłonne…


Wykonanie podwodnego zdjęcia zajęło mi aż kilka godzin, ale ponieważ nikt z Was nie zniósłby oglądania takiego tasiemca, to skróciłam materiał filmowy do samej esencji. :) Muszę tu nadmienić, że tworzenie tego typu obrazów jest naprawdę czasochłonne, więc jest to zajęcie wyłącznie dla pasjonatów lub wariatów. :P W tutorialu pokazuję Wam krok po kroku poszczególne warstwy w Photoshop, które stworzyłam i które składają się na finalny obraz. Dla Waszej wygody, włączam każdą warstwę jednym szybkim kliknięciem, ale tak naprawdę każda z nich wymagała ode mnie dłuższej pracy. Niektóre warstwy zostały początkowo zamaskowane, aby w następnej kolejności delikatnie odkrywać nałożony efekt lub go różnicować. Bardzo mozolnej pracy wymagała na przykład selekcja postaci z fotografii bazowej – zwłaszcza włosy dziewczyny potrzebowały ręcznego i wyjątkowo czasochłonnego wycinania. Poniżej wypisałam Wam opcje programu Photoshop, które były mi niezbędne do wykonania efektu fotografowania pod wodą.

Funkcje w Photoshop użyte do wykonania podwodnego zdjęcia: 


A) Narzędzia (przybornik):

 1. Pędzel
 2. Szybkie zaznaczanie
 3. Lasso
 4. Łatka
 5. Pędzel korygujący
 6. Gradient
 7. Ściemnij
 8. Smużenie
 9. Kroplomierz

B) Warstwy dopasowania:

 1. Poziomy
 2. Krzywe
 3. Jasność/Kontrast
 4. Barwa/nasycenie
 5. Balans kolorów
 6. Kolor selektywny
 7. Mapa gradientu
 8. Wyszukiwanie kolorów
 9. Filtr fotograficzny

C) Inne:

 1. Maski
 2. Filtr górnoprzepustowy
 3. Rozmycie przesłony
 4. Dodawanie tekstury

A poniżej macie podsumowanie tego wszystkiego w formie filmu. Dajcie znać, czy Wam się podobało i czy chcecie więcej podobnych tutoriali z kreatywnej twórczości w programie Photoshop?