Jak fotografować fajerwerki? Zdjęcia sztucznych ogni

30 gru 2021

Dam Ci dziś kilka wskazówek dotyczących fotografowania fajerwerków. Nawet jeśli na co dzień nie zajmujesz się tego typu fotografią, to warto wykonać to ćwiczenie. Fotografowanie sztucznych ogni jest trudne technicznie, ale to doskonała okazja do opanowania nowych umiejętności i obycia się z długimi czasami otwarcia migawki. A takie obycie wzniesie Cię na wyższy poziom i uwierz mi, przyda Ci się również przy innych rodzajach zdjęć.

Tak wiem, że wiele osób NIE chce strzelać w Sylwestra ze względu na dobro zwierząt. Nie namawiam do tego i ja też jestem za niestrzelaniem. Mimo to w wielu miejscach wciąż organizuje się widowisko fajerwerkowe. Na przykład w mojej miejscowości strzelają na potęgę i to nie tylko w Sylwestra. Mamy w naszym Strzebielinie salę weselną, która odpala fajerwerki regularnie w weekendy, przez cały rok. A skoro już tak jest, to można przy okazji przynajmniej poćwiczyć fotografiaficznie. Robienie zdjęć na szczęście nikogo nie krzywdzi. 

Jak fotografować fajerwerki? Zdjęcia sztucznych ogni – poradnik


  • Przygotuj całe stanowisko do fotografowania przed wybiciem godzony 0!

  • Fotografuj w formacie RAW, co da Ci możliwość dowolnego korygowania balansu bieli oraz kontrastów podczas późniejszej obróbki.

  • Bez statywu się nie obejdzie, ponieważ będziesz fotografować na długich czasach naświetlania. Koniecznie ustaw statyw, a jeśli nie masz, to unieruchom aparat na czymś innym (świetnie sprawdzają się do tego woreczki z ryżem lub kaszą ustawione np. na wyższym murku).

  • Jeśli Twój aparat ma włączoną stabilizację obrazu, to wyłącz ją koniecznie na czas fotografowania na statywie.

  • Dobierz odpowiedni obiektyw, najlepiej szerokokątny (do fotografowania wybuchowych sztucznych ogni im szerszy kąt obiektywu, tym lepiej).

  • Załóż osłonę przeciwsłoneczną na obiektyw (ograniczy ona ilość niechcianego światła, niepochodzącego od fajerwerków).

  • Zabierz ze sobą jakąś ochronną folię na aparat (w razie deszczu lub śniegu) oraz naładowaną zapasową baterię (w zimnej temperaturze bateria może się w aparacie szybko rozładować).

  • Zaplanuj kadr – pamiętaj o odpowiedniej kompozycji i perspektywie zdjęcia.

  • Ustaw jak najniższe ISO (100-200), dzięki czemu uzyskasz lepszą jakość zdjęć. Długi czas naświetlania pozwala Ci fotografować w nocy przy niskim ISO.

  • Do fajerwerków potrzebujesz wysokiej przesłony. Dobierz przesłonę w przedziale f 5,6-f 11. Im wyższa przesłona, tym szerszy zakres ostrości uzyskasz.

  • Dobierz właściwy czas naświetlania migawki, minimum kilka sekund, ale w niektórych warunkach może być nawet i kilka minut. Wszystko zależy od tego, jak jasne jest niebo i jak dużo fajerwerków chcesz zarejestrować na swoim zdjęciu. Jeśli masz wokoło światła miasta, latarnie, to nie możesz ustawić zbyt długiego czasu naświetlania, gdyż możesz prześwietlić zdjęcie. Jeżeli natomiast jesteś w ciemnej okolicy i fotografujesz fajerwerki z odległości, to możesz robić to na czasie nawet kilkuminutowym (wtedy prawdopodobnie zdjęcia wyjdą bardziej spektakularne).

  • Zrób fotografie próbne, żeby sprawdzić, jaka jest mniej więcej jasność otoczenia przy wybranych przez Ciebie ustawieniach aparatu. Jeśli kadr jest za jasny, to skoryguj odpowiednio ustawienia, domykając jeszcze mocniej przesłonę, kompensując ekspozycję na minus, skracając czas naświetlania, lub/i zakładając na obiektyw filtr przyciemniający.

  • Wyłącz autofocus i ustaw ostrość ręcznie na nieskończoność lub na najdalszy punkt świetlny, jaki uda Ci się znaleźć.

  • Wyzwalaj migawkę aparatu bez jej dotykania, żeby uniknąć poruszenia aparatu (samowyzwalacz, wężyk spustowy, wyzwalacz radiowy czy aplikacja na telefon do zdalnego sterowania aparatem).

  • Gdy ludzie zaczną strzelać fajerwerkami, zrób serię zdjęć z nieco krótszym czasem naświetlania, zamiast 2-3 zdjęć na bardzo długim czasie. Zawsze masz szansę, że któreś zdjęcie z tej serii Ci wyjdzie.

  • Po powrocie z dworu nie wyciągaj od razu aparatu z plecaka, gdyż różnica temperatur może sprawić, że aparat zaparuje i skraplająca się wilgoć uszkodził sprzęt. Zostaw aparat na jakiś czas w plecaku, dopóki powoli nie nabierze temperatury pokojowej i dopiero wtedy go wyciągnij.

  • Poddaj zdjęcia obróbce, używając clarity, wzmacniając kontrast, podkręcając światła lub przyciemniając cienie, pobaw się balansem bieli dla ciekawszego efektu.

Jeśli uda Ci się zrobić w tę sylwestrową noc zdjęcia sztucznych ogni i opublikujesz je w mediach społecznościowych, to możesz mnie oznaczyć. Jeśli prawidłowo oznaczysz moje profile na Facebooku i Instagramie, to wtedy zobaczę Twoje zdjęcie i będę mogła je pokazać również mojej społeczności. :) Możesz też przysłać mi je w odpowiedzi na tego maila .

Życzę Ci udanych prób z łapaniem światła w ciemnościach... Niech to zdanie będzie nie tylko fotograficznym życzeniem dotyczącym fajerwerków, ale także metaforą nadchodzącego 2022 Roku. Niech Nowy Rok będzie znacznie lepszy do poprzedniego i przyniesie nam miłość, dobro, wolność i zdrowie! Jeśli obchodzisz święta, to życzę Ci, aby były piękne, spokojne i spędzone w dobrym towarzystwie.


Photo by Ben O'Bro on Unsplash