Ekskluzywny fotoalbum z sesji zdjęciowej

21 lut 2022

Jest wiele form prezentowania wyników sesji zdjęciowej – idąc po lini najmniejszego oporu, mogą to być po prostu pliki cyfrowe. Ale można przekazać klientom coś więcej: odbitki w formie wydruków, fotoalbum lub fotoksiążkę, zdjęcia wklejane ręcznie do tradycyjnego albumu, a nawet fotoobrazy na ścianę i inne produkty fotograficzne do dekoracji. Ja wykonuje swoim klientkom różne typy fotoproduktów, ale moim zdaniem król jest tylko jeden: fotoalbum w dużym formacie z twardymi kartami!

Odbitki zdjęć


Osobiście nie wyobrażam sobie przekazywania moim klientkom i klientom wyłącznie zdjęć w formie cyfrowej, ponieważ pliki wyświetlane na ekranie komputera nie mogą równać się z wydrukiem na porządnym papierze fotograficznym. Na takim wydruku najlepiej widać świetną jakość zdjęć oraz prawidłowe odwzorowanie kolorów. Dlatego po sesji, oprócz plików cyfrowych, dostarczam dodatkowo elegancko zapakowane pudełko z pięknymi wydrukami. W środku są odbitki wydrukowane w fotolabie dla profesjonalnych fotografów. I nie chodzi tu o drukowanie odbitek w popularnych sieciówkach, ponieważ tam jakość i trwałość wydruków jest zazwyczaj fatalna. Ja drukuję zdjęcia z sesji w fotolabie, który zapewnia bardzo wysoką jakość i trwałość odbitek, dzięki temu klienci otrzymują do ręki zachwycające wydruki.


Album na zdjęcia – fotoalbum  


Jednak jest coś jeszcze, co z pełnym przekonaniem polecam jako dodatkową opcję: mianowicie zaprojektowany przeze mnie album ze zdjęć z sesji z twardymi kartami. Jest to produkt premium, w który zdecydowanie warto zainwestować. Jeszcze mi się nie zdarzyło, aby klientka, która się na niego zdecydowała, żałowała później swojego wyboru. Album foto projektuję ze zdjęć wykonanych podczas konkretnych sesji – najczęściej jest to sesja kobieca

W odpowiednim kreatorze tworzę rozkładówki albumu w taki sposób, aby zdjęcia do siebie pasowały i aby opowiadały wciągającą historię. Przy projektowaniu stosuję techniki storytellingowe, aby opowiadana zdjęciami historia silniej oddziaływała na emocje widza. W mojej ofercie okładka fotoalbumu jest aksamitna w dotyku, mięciutka i mieniąca się odcieniami. Wybierać można między szeroką gamą dostępnych kolorów.


Sesja kobieca trójmiasto, pomorskie


Nierzadko się zdarza, że sesja zdjęciowa kobieca kończy się zakupem takiego ekskluzywnego fotoproduktu. Sesja kobieca plenerowa czy buduarowa to dla wielu pań wyjątkowe wydarzenie. Niektóre z nich stają przed obiektywem pierwszy raz w życiu lub chcą uwiecznić na zdjęciach jakiś przełomowy dla nich moment. Często jest to sesja kobieca na czterdzieste lub pięćdziesiąte urodziny albo romantyczna sesja zdjęciowa na rocznicę ślubu czy związku.

Klientki decydują się na album do zdjęć z twardymi kartami i z aksamitną w dotyku oprawą. Wybierają dedykację lub tytuł albumu – są to intymne słowa skierowane do męża czy partnera, cytat, sekwencja czy po prostu miejsce i data ślubu/zaręczyn itp. Można na okładce wpisać dowolny tekst.


Klientki wybierają też kolor okładki albumu – często ich wybór pada na namiętną czerwień, butelkową zieleń czy szlachetny granat. Niektóre wybierają klasyczne, stonowane odcienie jak srebrna szarość czy brąz. Klientka może zlecić mi wygrawerowanie na okładce dowolnej dedykacji, z czego często korzystają panie zamawiające sesje kobiece/sesje sensualne.

Znając preferencje klientki oraz tekst na okładkę, przystępuję do projektowania fotoalbumu w odpowiednim kreatorze, a następnie zamawiam jego wykonanie w drukarni dla fotografów. Na koniec wszystko pięknie spakowane dostarczam klientce razem z odbitkami. 

Fotografia kobieca to ten typ sesji zdjęciowych, w których się specjalizuję i których wykonuję zdecydowanie najwięcej. Jednak mam w ofercie również inne rodzaje zdjęć, na które można do mnie przyjść i również otrzymać przepiękny fotoalbum. Jest to na przykład sesja ślubna w plenerze, sesja wizerunkowa czy sesja rodzinna. Wszystkie zdjęcia wykonuję w województwie pomorskim – Gdańsk, Sopot, Gdynia, Wejherowo oraz całe Kaszuby.


Sesja ślubna nad morzem


Drugim rodzajem sesji, która często kończy się zakupem fotoalbumu, jest sesja ślubna w plenerze. Z racji tego, że mieszkam w województwie pomorskim, często wykonuję sesje zdjęciowe dla nowożeńców na plaży, sesje ślubne nad jeziorem (Kaszuby z nich słyną) lub inne sesje ślubne plenerowe, np. w lesie. Po sesji zdjęciowej para młoda zazwyczaj zamawia u mnie również fotoalbum, gdyż jest to dla nich unikalna pamiątka na całe życie. Niektóre pary decydują się zamówić album na zdjęcia w kilku sztukach i w różnych formatach, z przeznaczeniem na prezent dla rodziców czy dziadków.


Sesja rodzinna w plenerze


Sesja rodzinna to kolejny rodzaj sesji zdjęciowej, w której albumy foto cieszą się powodzeniem. Klienci, którzy przychodzą do mnie na rodzinne zdjęcia, chcą mieć artystyczne fotografie, podane im w wyjątkowej formie. Dlatego zdarza się, że oprócz plików cyfrowych i gwarantowanych przeze mnie pięknych odbitek, chcą jeszcze zamówić fotoalbum. To dla nich unikalna pamiątka, która zostanie w ich rodzinie na długie lata.


Fotoalbum – dlaczego warto?


  • Jest to produkt przepiękny wizualnie, pozwalający zaprezentować zdjęcia z sesji w zjawiskowy sposób. Zachwyca zwłaszcza album w największym formacie 30x30 cm.
  • Jest to album na zdjęcia niezwykle trwały oraz solidnie wykonany. To gwarancja, że przetrwa on w rodzinie całe pokolenia i będzie wspaniałą pamiątką na lata. Twarde, grube strony albumu naprawdę trudno jest zniszczyć.
  • Pokazywanie takiego albumu dalszej rodzinie czy znajomym zawsze wzbudza zachwyty i robi ogromne wrażenie w towarzystwie.
  • Album jest piękną ozdobą pomieszczenia, jeśli postawimy go na półce w widocznym miejscu.


Format fotoalbumu


Posiadam w ofercie trzy formaty albumu do zdjęć z twardymi kartami:

  • 20x20 cm,
  • 25x25 cm,
  • 30x30 cm.

Wszystkie formaty mają tę samą wysoką jakość – twarde, grube strony, wysokiej klasy aksamitny materiał na oprawę, bogaty wybór koloru oprawy oraz możliwość wygrawerowania dedykacji/tytułu na okładce.

Nie da się jednak ukryć, że to właśnie największy format 30x30 cm robi najbardziej spektakularne wrażanie. Możliwość pokazania zdjęć z sesji fotograficznej w tak dużym formacie naprawdę powala na kolana! Taki wielki format zdjęć robi na oglądających album wrażenie, ponieważ mogą oni dostrzec wszystkie detale i smaczki fotografii. Wysoka jakość wykonania i twarde grube strony to wisienka na torcie. Dlatego, gdy klientki wahają się nad wyborem formatu, to ja zazwyczaj rekomenduję im ten największy, ponieważ wiem, że gwarantuje on efekt „WOW”!


Fotoalbum czy fotoksiążka?


Cieżko jest odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy jest fotoalbum, czy fotoksiążka, ponieważ są to inne typy produktów fotograficznych. Zasadnicza różnica jest taka, że w fotoksiążce strony są papierowe i cienkie, natomiast w fotoalbumie grube i sztywne. Jakość zarówno fotoalbumu, jak i fotoksiążki może być zachwycająca – wszystko zależy, u kogo taki produkt klienci zamówią i na jakim rodzaju papieru zostanie wydrukowany.

Wadą fotoksiążki jest to, że jest mniej trwała – cienkie papierowe strony łatwiej jest zniszczyć, zwłaszcza gdy oglądają ją dzieci. Natomiast zaletą fotoksiążki jest to, że zmieści się w niej o wiele więcej stron, więc można włożyć do niej dużo zdjęć. Wspaniale nadaje się np. do wydruków zdjęć rodzinnych z całego roku, do wydruków z uroczystości, na których wykonano większą ilość ciekawych fotografii itp.


Fotoalbum natomiast jest bardziej trwały, jego strony są sztywne, ciężko coś takiego zniszczyć. Ze względu na grube karty, zmieści się w nim mniej zdjęć niż w fotoksiążce. Mimo to można w nim zmieścić naprawdę sporo ujęć – są drukarnie fotograficzne, które przygotowują albumy foto na kilkadziesiąt rozkładówek. Spokojnie można w nim zmieścić np. reportaż ze ślubu.

Ja najczęściej wykonuję sesje kobiece w plenerze lub w hotelu, czyli sesje buduarowe. Klientki wybierają pakiet standard 10 ujęć z sesji lub pakiet premium 15 kadrów z sesji zdjęciowej. Po zobaczeniu gotowych zdjęć, aż 80% moich klientek decyduje się na zakup dodatkowych ujęć. W rezultacie z takiej sesji kobiecej mam średnio 20-25 gotowych ujęć. I to jest idealna ilość zdjęć, aby umieścić je w fotoalbumie. Jest ich na tyle dużo, że pięknie wypełnią album i zajmą odpowiednią ilość rozkładówek. Przy ilości zdjęć powyżej 15 jestem w stanie zaprojektować fotoalbum w taki sposób, że będzie opowiadał historię, a najlepsze ujęcia z sesji będą eksponowane w największym możliwym formacie.


Fotoalbum gdzie najlepiej zamawiać?


Zdecydowanie NIE polecam zamawiania fotoalbumów i fotoksiążek w popularnych masowych sieciówkach. Jakość i trwałość wydruków w tych miejscach jest bardzo słaba. Kolory są wyblakłe, papier, na którym drukowane są zdjęcia, jest najtańszy i niestety efekt finalny może rozczarować.

Dlatego, najlepiej jest poprosić o wykonanie wydruków/zamówienie albumu fotografa, u którego wykonuje się sesję zdjęciową. O ile jest to profesjonalny fotograf, to będzie wiedzieć, gdzie zamówić dobrej jakości wydruki i jak zaprojektować dla klienta fotoprodukty. Zawodowi fotografowie współpracują ze sprawdzonymi labami/drukarniami, które specjalizują się w wysokiej jakości wydrukach fotograficznych.


UWAGA: 


Powyższa oferta na fotoalbumy skierowana jest wyłącznie do moich klientek i klientów, czyli do osób, które wykonały u mnie sesję zdjęciową. Każda osoba, która zamówi u mnie min. 15 zdjęć z sesji, może zakupić również piękny i spersonalizowany fotoalbum. 

Natomiast nie projektuję i nie zamawiam albumów innym osobom – na przykład takim, które chciałyby je zrobić ze zdjęć pochodzących od innych fotografów. Nie projektuję też albumów osobom, które po prostu same robią rodzinne zdjęcia, mają ich dużo i chciałyby, żebym im to zamknęła w luksusowej albumowej formie. Te zasady wynikają z faktu, że proces projektowania fotoalbumu, zamawiania go w drukarni i dostarczania do klientów, to proces angażujący i czasochłonny. Ten czas oraz zaangażowanie chciałabym poświęcać właśnie tym osobom, które obdarzyły mnie zaufaniem i decydowały się przyjść do mnie na zdjęcia. :)

Drogie Klientki i Klienci, jeśli myślicie o stanięciu przed moim obiektywem, to rozważcie również fotoalbum z takiej sesji. Gwarantuję, że efekt Was zachwyci!